3.1.2018 / Gösterim Sayısı : 242

Çaycuma İlçesinde Manda Dağıtım Töreni Yapıldı.

#Çaycuma İlçesinde Manda Dağıtımı Yapıldı

​Son yıllarda azalmakta olan manda popülasyonunun artırılması ve birim hayvandan sağlanacak verim artışıyla beraber üreticilerimizin refah seviyesinin yükseltilmesi,halkımıza sağlıklı, besin kalitesi yüksek ve güvenilir manda sunabilmek amaclı Zonguldak Valiliği İl Özel İdaresi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz'ün ortaklaşa hazırladıkları 'Damızlık Manda Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi' kapsamında 35 üreticimize 6 şar adet gebe manda düvesi ve  4 adet erkek manda törenle   dağıtıldı.

Çaycuma ilçesi pazar yerinde yapılan manda dağıtım törenine; Vali Ahmet Çınar, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Gökçebey Kaymakamı Ahmet Korkmaz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürümüz Cemalettin Çataklı, Özel İdare Genel Sekreteri Recep Demirtaş, Çaycuma Belediye Başkan Vekili Cengiz Gökçe, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam,  İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Coşkun Ulutaş, çok sayıda oda ve birlik başkanı katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Cemalettin Çataklı yaptığı konuşmada; İl Müdrlüğü olarak ilklerle dolu bir çalışma ortamı bulduklarını ifade ederek; 'Seracılık OSB'miz, manda dağıtım projemiz, yem bitkisi dağıtımı başlıcı projelerimizdir. Bunun yanında arıcılık ile ilgili faaliyetlerimiz devam etmektedir. Arıcılar Birliğimizin tesisleri de Türkiye'de bir ilk olmak yolundadır. Bölge arılarımızın tespiti için DNA testi yaptırmış bulunmaktayız. Defalarca yapılmak istenmesine rağmen yapılamayan bu manda projemizin bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Projemizin maliyeti 1 milyon 140 bin lira olup, 1 milyon lirası Özel İdare tarafından finanse edilmiştir. Diğer kısmı çiftçi katkısı ile karşılanacaktır. Özel İdare kısmı 2 yıl geri ödemesiz 5 yılda bitirilmek üzere planlanmıştır. Toplam ilimizde, 210 adet manda vermiş olacağız. Hepsi gebe olduğu için 420 manda anlamına geliyor. Mandalarımız bir kaç gün içinde doğum yapacaklar dedi.

Vali Ahmet Çınar ise projede emeği geçen herkesi tebrik ederek sözlerine başladı. Çınar; "İlk geldiğimde ' Mandacılık OSB' sözü çok büyük söz olarak konuşuluyordu. Manda sayısını merak ettim. 500 denildi. Bitlis'te toplam 10 bin manda var. En iyi mandaları seçip bize gönderdiler. Bizde bunun kıymetini bilmeliyiz. Marka zor bir iş. Manda sayımız azda olsa markamız büyük. Markamız olduktan sonra gerisi kolay. Manda sayımızı artıracağız. Her sene bu rakam çığ gibi büyüyecek. Manda türünün Türkiye'de çoğaltılması yaşıtılması anlamında çok değerli bir bir proje. Ama ekonomik olarak da bir o kadar değerli. Bu arkadaşlarımıza danışmanlık yapıp kontrol etmek gibi bir görevimizde var" diye konuştu.

Dağıtım sırasını belirlemek için protokol tarafından kura çekildi. Projeden duydukları memnuniyeti dile getiren üreticiler Bitlis'ten getirilen mandaları teslim aldı. Son olarak katılımcılara manda yoğurdu ikram edildi.  

''