30.10.2017 / Gösterim Sayısı : 178

İlimiz Genelinde Su Ürünleri Denetimleri Devam Ediyor

#İlimiz Genelinde Su Ürünleri Denetimleri Devam Ediyor

2017-2018 balıkçılık av sezonunun açılmasıyla birlikte ilimiz genelinde su ürünleri denetimleri de artarak devam ediyor.

Av sezonunun açılmasının ardından hazırlanan planlar veya gelen ihbarlar doğrultusunda gerçekleştirilen denetimlerde; karaya çıkış noktaları, nakil güzergâhları,  nakil vasıtaları ve perakende satış yerleri denetlenerek balıkçılara yönelik gerekli uyarılar ve bilgilendirmeler yapılarak bu yolla su ürünleri konusunda bilinç oluşturmak istenmiş, yasal düzenlemelere uygun su ürünleri avcılığı ve satışı hedeflenmiştir. Ayrıca denetimler esnasında gerekli uyarı ve bilgilendirmelerin dışında Su Ürünleri Kanunu, yönetmeliği ve tebliğlerde belirtilen sınırların dışına çıkan şahıslar hakkında gereken yasal işlemler de yapılmıştır.

Sezon boyunca gerçekleştirilen denetimlerde 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine aykırı olarak su ürünleri satışı veya nakli yapan kişilere idari para cezası kesilerek, avlanabilir asgari boy sınırının altındaki balıklara el konulmuştur.

İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ve denetimler hassasiyet ve kararlılıkla devam edecek olup, gelişmeler hakkında halkımız bilgilendirilecektir.


''