25.8.2017 / Gösterim Sayısı : 212

2017/2018 Balıkçılık Av Sezonu Başlıyor

#2017/2018 Balıkçılık Av Sezonu Başlıyor

            "4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ"  gereğince; 2017-2018 balıkçılık av sezonunun 1 Eylül 2017 tarihinden itibaren başlaması nedeniyle İl Müdürlüğümüz Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından İl Müdürlüğümüz Misafirhanesi Toplantı Salonunda balıkçılarımıza bilgilendirme toplantısı ve BAGİS (Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi) eğitimi düzenlendi.

Toplantıda ülkemiz balıkçılığı ve su ürünleri avcılığı konusunda getirilen düzenlemeler, su ürünleri avcılığı ve av yasakları, avcılık izinleri ve nakil işlemleri ile su ürünleri avcılığında idari yaptırımlar ve koruma ve kontrol işleri, 12 metre ve üzeri uzunluğa sahip balıkçı teknelerine takılan BAGİS cihazları konusunda bilgiler verildi.

Balıkçılık Av Sezonunun 1 Eylül 2017 tarihi itibariyle başlayacak olması nedeniyle Zonguldak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin ÇATAKLI, Su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde, balıklara yılda en az bir kez üreme imkânı tanımak, geleceğimizin ve çok önemli zenginliğimizin yok edilmemesi için, avlanma usul ve esaslara uyulması, 2017-2018 avcılık sezonunun tüm balıkçılarımız için bol kazançlı ve bereketli geçmesi temennisinde bulundu.

 

"4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ"  ile su ürünleri avcılığına yer, zaman, boy, tür, mesafe, derinlik, avlanma araç ve gereçleri ile ilgili düzenlemeler getirilmiştir.

-Tebliğdeki avcılık düzenlemeleri ile balık türlerinde zaman ve av aracı yasakları yanı sıra boy uzunluğuna getirilen düzenlemeye göre balık türlerinin aşağıda belirtilen boy ölçülerinden küçük olanlarının avlanılması yasaklanmıştır. İlimizde avcılığı en fazla yapılan ekonomik türler ve boy sınırlamaları ile avlanması toplanması,  gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması tamamen yasaklanan bazı türler aşağıda belirtilmiştir.

 TürUzunluk (cm) TürUzunluk (cm) Yasaklanan Türler
Hamsi9Mezgit13Köpek balığı
Tekir11Lüfer18Mersin balıkları
Barbunya13Palamut25Denizatı
İstavrit13Kalkan45Yunus ve Balinalar
Kefal20   

 -Balık sezonunun başlamasıyla birlikte çevirme ağları ile su ürünleri avcılığı yasağı sona ermekte, mekanik güç kullanan ve kullanmayan çevirme ağları ile su ürünleri avcılığı serbest olmaktadır.

-Dip trol ağları yasak yer ve zamanlarda denizde bulundurulamaz. 

-Gırgır ağlarıyla hamsi avcılığı 15.00-09.00 saatleri arasında yapılır. Gırgır ağları belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz.

-Monofilament (tek kat) misina ağlarının kullanımı yasaktır.

-Limanlarda, balıkçı barınak, barınma ve çekek yerlerinde su ürünleri istihsali yasaktır.

''